Przejdź do treści strony
22 536 54 08

26 stycznia 2023

Jakich błędów unikać w CV?

Dobrze napisane CV jest kluczem do szybkiego otrzymania wymarzonej posady. Niestety, wiele osób zdaje się o tym zapominać, popełniając kluczowe błędy w tym ważnym dokumencie. Zapoznaj się z najczęstszymi z nich, aby wiedzieć, czego należy unikać.

Szablonowe CV niedostosowane do oferty

Wysyłasz CV do kilku firm jednocześnie? Nawet jeśli interesująca Cię praca dotyczy tego samego stanowiska, nie możesz wszędzie wysyłać identycznego CV. Pracodawcy negatywnie oceniają dokumenty aplikacyjne, które sprawiają wrażenie, jakby były wysyłane hurtowo. To dość częsty błąd, który może zaważyć na otrzymaniu danej posady. O czym zatem należy pamiętać? W wysyłanym CV musisz ustalić konkretnego odbiorcę. Nie możesz również zapominać o wpisaniu odpowiedniej daty.

Błędy językowe

Niestety, wielu kandydatów wciąż zapomina o poprawności językowej. Tymczasem rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na treść CV, ale także na jego formę. Błędy gramatyczne czy ortograficzne mogą przekreślić szanse kandydata na dane stanowisko, nawet jeśli spełni on stawiane przez firmę wymogi formalne. Warto również zadbać o czytelność dokumentów aplikacyjnych. Nie powinny być one pisane niestandardowymi czcionkami. Należy też unikać wstawiania symboli graficznych i innych niepotrzebnych ozdobników. Priorytetem jest, aby CV było przede wszystkim czytelne, z zachowaniem odpowiedniego podziału na akapity.

Kłamstwa w CV łatwo zweryfikować

Niektórzy kandydaci mają skłonności do pisania nieprawdy w swoim CV. Wielu z nich uważa, że pracodawca nie będzie weryfikował wpisanych informacji. Nic bardziej mylnego – bardzo często rekruterzy sprawdzają wyrywkowo, czy dane rzeczywiście są zgodne z prawdą. Dotyczy to przede wszystkim kwestii związanych z wykształceniem, które jest niezbędne na danym stanowisku. Niekiedy kontaktują się także z byłymi pracodawcami, weryfikując informacje na temat doświadczenia zawodowego. Nierzadkim błędem jest także wpisywanie wymyślonych kursów i szkoleń – również w tym przypadku weryfikacja zajmie rekruterowi tylko kilka chwil.

Podsumowanie

Zanim wyślesz CV do swojego potencjalnego pracodawcy, upewnij się, że nie popełniłeś w nim żadnego błędu. Sprawdź je pod względem interpunkcji i ortografii. Nie zapomnij także, aby zweryfikować poprawność wpisywanych danych dotyczących wykształcenia czy doświadczenia zawodowego.

Zobacz także

O co warto pytać na targach pracy?

8 lutego 2024

Targi pracy są dla wielu osób niepowtarzalną okazją do spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Dzięki nim jest możliwe zdobycie cennych informacji, które mogą wpłynąć na przyszłą karierę lub decyzję związaną z aplikowaniem na dane stanowisko

Jak pokonać stres przed rozmową rekrutacyjną?

17 lutego 2023

Czeka Cię rozmowa rekrutacyjna na wymarzone stanowisko? Pamiętaj, że stres nie jest Twoim sprzymierzeńcem! Musisz kontrolować swoje emocje, skupiając się na odpowiadaniu na pytania rekrutera. Sprawdź, jak można pokonać stres przed rozmową kwalifikacyjną!

Jak opisać swoje zalety w CV?

3 lutego 2023

Czy wiesz, że dla wielu pracodawców najważniejszym elementem w CV jest informacja o zaletach potencjalnych kandydatów? Co za tym idzie, warto dokładnie zastanowić się, w jaki sposób należy wspomnieć o swoich kluczowych atutach