Przejdź do treści strony
22 536 54 08

17 stycznia 2023

Zdjęcie w CV – o czym musisz pamiętać?

Szukasz dla siebie atrakcyjnej pracy? Zanim rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przekonać go do swojej kandydatury atrakcyjnym CV. Należy zawrzeć w nim wszystkie kluczowe informacje dotyczące między innymi wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Ważnym elementem CV jest również zdjęcie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Zdjęcie w CV a korporacje zagraniczne

Na polskim rynku pracy CV ze zdjęciem jest bardzo popularne. Dla większości pracodawców fotografia to jeden z kluczowych elementów dokumentów aplikacyjnych. Należy jednak podkreślić, że zagranicą sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli interesuje Cię praca na przykład w zachodnich korporacjach, lepiej nie wstawiać do CV swojego zdjęcia. W wielu państwach przesyłanie dokumentów aplikacyjnych wraz z fotografiami nie jest mile widziane. Co więcej, nierzadko takie CV od razu zostaje zdyskwalifikowane. Zachodni pracodawcy uważają, że zdjęcia mogą przyczyniać się do dyskryminacji ze względu na wygląd. Aby tego uniknąć, oczekują od kandydatów dokumentów bez fotografii.

Jakie zdjęcie wybrać do CV?

Aplikujesz na stanowisku w Polsce? W naszym kraju CV ze zdjęciem jest najpopularniejszą formą dokumentów aplikacyjnych. Musisz jednak pamiętać, aby wybrać odpowiednią fotografię. Przede wszystkim zdjęcie nie powinno być mało poważne. Jeśli wstawisz do CV selfie lub wytniesz siebie spośród innych osób znajdujących się na fotografii, Twoja kandydatura może zostać odrzucona. Najlepiej wybrać zdjęcie, na którym dobrze widać Twoją twarz, a tło pozostaje neutralne.

Zdjęcie dostosowane do stanowiska

Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie w CV zdjęcia w pewien sposób nawiązującego do stanowiska, o które się ubiegasz. Przykładowo, jeśli w swojej pracy będziesz wykonywać obowiązki zawodowe na komputerze, wstaw stosowną fotografię. Doskonałym rozwiązaniem może być zdjęcie, na którym widać, jak pracujesz na laptopie. Jeśli z kolei ubiegasz się o stanowisko lekarza, wstaw fotografię w odzieży medycznej.

Zanim wstawisz do CV swoje zdjęcia, zastanów się, czy wybrałeś stosowną fotografię. Pamiętaj, że na polskim rynku pracy rekruterzy zwracają uwagę na ten element dokumentów aplikacyjnych. Postaraj się, aby zdjęcie było Twoim dodatkowym atutem i stanowiło świetne dopełnienie do całego CV.

 

Zobacz także

Praktyki studenckie–w jaki sposób pomagają w budowaniu kariery?

5 stycznia 2023

Wybór praktyk studenckich nie może być przypadkowy, chociaż wielu studentów nie przywiązuje do tej kwestii większej wagi. Tymczasem mogą one być kluczowym etapem w budowaniu kariery, stając się świetną okazją do wypracowania nowych umiejętności i zawarcia pierwszych zawodowych kontaktów

Często spotykane błędy w szukaniu pracy

19 grudnia 2022

Szukasz pracy już od kilku tygodni i wciąż nie widzisz żadnych efektów? Być może nieświadomie popełniasz błędy, które znacznie utrudniają Ci znalezienie satysfakcjonującej posady. Zmień swoje podejście do poszukiwania zatrudnienia, dzięki czemu szybko zdobędziesz wymarzoną pracę.

Jakie pytania warto zadać rekruterowi?

26 sierpnia 2022

Ubiegasz się o wymarzoną posadę i czeka Cię rozmowa rekrutacyjna? Pamiętaj, że możesz ją wykorzystać także do zadawania pytań rekruterowi. To świetna okazja, aby nieco bliżej poznać daną firmę i dowiedzieć się, jak mogą wyglądać ścieżki Twojej kariery.

CV Studenta – jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

23 czerwca 2021

Skończyłeś szkołę lub studia i stanąłeś przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy? Zapewne będziesz musiał napisać CV bez doświadczenia, którym przekonasz pracodawcę do swojej osoby.

Jak zorganizować swoją pracę, żeby była efektywna?

5 maja 2020

Poznajcie kilka zasad które zwiększą efektywność Waszej pracy gdy wykonujecie ją zdalnie. Co robić by pracowało nam się lepiej?

Wykorzystaj LINKEDIN do wspierania kariery.

21 stycznia 2020

Jak budować markę osobistą? Czy LinkedIn faktycznie przydaje się do rozkręcenia swojej kariery? Zapraszamy do lektury poradnika.

5 kłopotliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi radzić?

29 maja 2019

Spotkanie z pracodawcą często wzbudza zdenerwowanie. Aby zmniejszyć stres i zrobić dobre wrażenie, przygotuj się do rozmowy z rekruterem i nie daj się zaskoczyć.

Pracowity jak student

24 kwietnia 2019

Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Warto zaznaczyć, że większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym.

O tym jak kształtować swoje przekonania by mieć więcej motywacji do działania – webinar.

12 lutego 2019

Zapraszamy na darmowy webinar który poprowadzi Twórca największego w Polsce kanału na YouTube o rozwoju osobistym (Rozwojowiec) - Damian Redmer