Przejdź do treści strony
22 536 54 08

5 stycznia 2023

Praktyki studenckie–w jaki sposób pomagają w budowaniu kariery?

Wybór praktyk studenckich nie może być przypadkowy, chociaż wielu studentów nie przywiązuje do tej kwestii większej wagi. Tymczasem mogą one być kluczowym etapem w budowaniu kariery, stając się świetną okazją do wypracowania nowych umiejętności i zawarcia pierwszych zawodowych kontaktów. Nie warto zatem traktować ich wyłącznie jako obowiązku – praktyki są przede wszystkim szansą na zdobycie cennego doświadczenia.

  • Dzięki praktykom studenckim można w praktyce zweryfikować wiedzę zdobytą na studiach.
  • Wiele firm prowadzi rekrutację dla praktykantów, co jest również świetną okazją do sprawdzenia się w procesie rekrutacyjnym.
  • Praktyki są szansą na zweryfikowanie swoich planów zawodowych – na początkowym etapie budowania kariery wciąż można zmienić specjalizację czy branżę.
  • Warto wykorzystać praktyki do budowania własnej sieci kontaktów, aby w przyszłości ułatwić sobie zdobycie intratnej posady.
  • Pierwsza praca wykonywana w ramach praktyk studenckich pomaga w wypracowaniu kompetencji miękkich.

Dokładne poznanie zawodu

Praktyki studenckie pozwalają na sprawdzenie się w wybranej przez siebie profesji. To świetna okazja, aby zweryfikować wiedzę zdobytą podczas studiów. Podczas praktyk możesz lepiej poznać specyfikę swojej branży, ucząc się u boku doświadczonych pracowników. Warto ten czas maksymalnie wykorzystać, pytaj zatem o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne. Jako praktykant masz prawo zadawać pytania i prosić o dokładniejsze wytłumaczenie polecenia.

Możliwość poznania procesu rekrutacji

Wiele firm prowadzi często rekrutacje na stanowisko praktykanta w danej branży, co jest sporą zaletą. Dzięki temu można także poznać całą specyfikę procesu rekrutacyjnego. W ten sposób osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy mogą sprawdzić, czego można spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak się do niej przygotować. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany rozpoczęciem praktyk w renomowanej firmie, sprawdź oferty pracy ze swojego regionu.

Przekonaj się, jak odnajdziesz się w zawodzie

Wielu studentów dopiero podczas praktyk przekonuje się, czy chce rozpocząć karierę w danej branży. Bez wątpienia możliwość wcześniejszego sprawdzenia się w danej profesji ułatwia zweryfikowanie swoich planów zawodowych. Praktyki niekiedy też mogą pomóc w podjęciu decyzji o budowaniu kariery na innym stanowisku lub o całkowitej zmianie branży.

Spory atut w Twoim CV

Czy wiesz, że praktyki mogą Ci pomóc w zdobyciu wymarzonej posady? Z tego względu ważne jest, aby dokładnie zastanowić się nad wyborem pracodawcy. Najlepiej zdecydować się na firmę, która związana jest z Twoją przyszłą pracą. Odbyte w niej praktyki będą mocnym punktem w Twoim CV i mogą zwiększyć szanse w przyszłym procesie rekrutacyjnym na wymarzone stanowisko. Jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalny pracodawca poprosi o więcej szczegółów na temat tego etapu w Twojej karierze. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej postaraj się go przekonać, że praktyki pozwoliły Ci zdobyć umiejętności, które pomogą w odpowiednim wypełnianiu obowiązków zawodowych.

Okazja do nawiązania pierwszych kontaktów

Podczas praktyk studenckich masz szansę na nawiązanie swoich pierwszych kontaktów biznesowych. Praktyki pozwalają Ci zbudować sieć kontaktów branżowych z uwzględnieniem zarówno pozostałych stażystów, jak i pracowników, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Nowe znajomości mogą również ułatwić Ci dostanie wymarzonej oferty pracy. Dodatkowo należy podkreślić, że wielu studentów po odbytych praktykach otrzymuje propozycję stałego zatrudnienia w danej firmie. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla młodego człowieka stawiającego pierwsze kroki na rynku pracy, jak i przyszłego pracodawcy, który miał okazję upewnić się, że kandydat sprawdzi się na danym stanowisku.

Szansa na zdobycie kompetencji miękkich

Praktyki są znakomitą okazją do zdobycia konkretnych kompetencji, niezbędnych w wyuczonym zawodzie. Nie zapominajmy także, że dają one o możliwości wypracowania wielu umiejętności miękkich. Przede wszystkim należy wspomnieć o rozwinięciu zdolności komunikacyjnych – jako praktykant często przebywasz wśród wielu osób, uświadamiając sobie znaczenie współpracy i komunikacji. Możesz również nauczyć się skutecznej pracy w grupie. Praktyki są także szansą na wypracowanie umiejętności efektywnego zarządzania czasem, a dobra organizacja okaże się atutem na każdym szczeblu kariery.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak istotne są kompetencje miękkie w każdej branży, to wejdź na porady zawodowe – znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.

Podsumowanie

Praktyki studenckie mogą realnie pomóc w budowaniu kariery, dlatego warto poświęcić czas na dokładną selekcję ogłoszeń i na bieżąco sprawdzać nowe oferty. Należy też pamiętać, że niektóre firmy prowadzą rekrutację dla chętnych studentów w ściśle określonych terminach. Najlepiej już na początku roku akademickiego rozpocząć poszukiwania intratnej oferty, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie atrakcyjnej propozycji zawodowej. Pamiętaj, że praktyki studenckie to świetna okazja nie tylko do zdobycia nowych umiejętności, ale także do zawarcia pierwszych kontaktów zawodowych oraz sprawdzenia się w wybranej branży.

Zobacz także

Zdjęcie w CV – o czym musisz pamiętać?

17 stycznia 2023

Szukasz dla siebie atrakcyjnej pracy? Zanim rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przekonać go do swojej kandydatury atrakcyjnym CV. Ważnym jego elementem jest również zdjęcie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Często spotykane błędy w szukaniu pracy

19 grudnia 2022

Szukasz pracy już od kilku tygodni i wciąż nie widzisz żadnych efektów? Być może nieświadomie popełniasz błędy, które znacznie utrudniają Ci znalezienie satysfakcjonującej posady. Zmień swoje podejście do poszukiwania zatrudnienia, dzięki czemu szybko zdobędziesz wymarzoną pracę.

Jakie pytania warto zadać rekruterowi?

26 sierpnia 2022

Ubiegasz się o wymarzoną posadę i czeka Cię rozmowa rekrutacyjna? Pamiętaj, że możesz ją wykorzystać także do zadawania pytań rekruterowi. To świetna okazja, aby nieco bliżej poznać daną firmę i dowiedzieć się, jak mogą wyglądać ścieżki Twojej kariery.

CV Studenta – jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

23 czerwca 2021

Skończyłeś szkołę lub studia i stanąłeś przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy? Zapewne będziesz musiał napisać CV bez doświadczenia, którym przekonasz pracodawcę do swojej osoby.

Jak zorganizować swoją pracę, żeby była efektywna?

5 maja 2020

Poznajcie kilka zasad które zwiększą efektywność Waszej pracy gdy wykonujecie ją zdalnie. Co robić by pracowało nam się lepiej?

Wykorzystaj LINKEDIN do wspierania kariery.

21 stycznia 2020

Jak budować markę osobistą? Czy LinkedIn faktycznie przydaje się do rozkręcenia swojej kariery? Zapraszamy do lektury poradnika.

5 kłopotliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi radzić?

29 maja 2019

Spotkanie z pracodawcą często wzbudza zdenerwowanie. Aby zmniejszyć stres i zrobić dobre wrażenie, przygotuj się do rozmowy z rekruterem i nie daj się zaskoczyć.

Pracowity jak student

24 kwietnia 2019

Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Warto zaznaczyć, że większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym.

O tym jak kształtować swoje przekonania by mieć więcej motywacji do działania – webinar.

12 lutego 2019

Zapraszamy na darmowy webinar który poprowadzi Twórca największego w Polsce kanału na YouTube o rozwoju osobistym (Rozwojowiec) - Damian Redmer