29 maja 2019
5 kłopotliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi radzić?
Spotkanie z pracodawcą często wzbudza zdenerwowanie. Aby zmniejszyć stres i zrobić dobre wrażenie, przygotuj się do rozmowy z rekruterem i nie daj się zaskoczyć. Przemyśl odpowiedzi na najbardziej kłopotliwe pytania, np. dotyczące motywacji do pracy albo radzenia sobie z krytyką.
Pytanie 1: Dlaczego wybrała Pani/wybrał Pan naszą firmę?
Odpowiedź: W takiej sytuacji pracodawca sprawdza, czy osoba rekrutowana zapoznała się z profilem przedsiębiorstwa i czy faktycznie zależy jej na oferowanym stanowisku. Kandydat powinien więc uargumentować, dlaczego zdecydował się aplikować właśnie do tej firmy. Chodzi o przedstawienie zbieżności naszych celów z celami przedsiębiorstwa, dopasowanie do kultury organizacyjnej i zaakcentowanie możliwości rozwoju.
Pytanie 2: Jak radzi sobie Pani/Pan z krytyką?
Odpowiedź: Konstruktywna krytyka pomaga w rozwoju zawodowym i może być źródłem refleksji na temat zmiany zachowania i nawyków. W przypadku takiego pytania można przedstawić sytuację z przeszłości, gdzie uwaga szefa lub współpracowników pozwoliła zmienić błędne postępowanie, np. zaczęliśmy bardziej dbać o organizację pracy i uczyć się zarządzania sobą w czasie, aby uniknąć chaosu informacyjnego podczas zadań zespołowych.
Pytanie 3: Co motywuje Panią/Pana do pracy?
Odpowiedź: Warto skupić się na takich kwestiach jak: realizacja ciekawych projektów, satysfakcja z wyników czy praca zespołowa. Podczas wykonywania służbowych obowiązków można się wiele nauczyć i rozwijać kompetencje, co zaowocuje późniejszym awansem.
Pytanie 4: Co wyróżnia Panią/Pana na tle innych kandydatów?
Odpowiedź: Rozmowa rekrutacyjna to dobry czas na zaprezentowanie swojej osobowości i najważniejszych kompetencji zawodowych. Warto wspomnieć o unikalnych umiejętnościach, które nie są wymagane, a mogą pomóc w rozwoju firmy lub w realizacji konkretnego projektu.
Pytanie 5: Czy bierze Pani/Pan udział w innych procesach rekrutacyjnych?
Odpowiedź: Powiedz prawdę, jeśli faktycznie uczestniczysz w rozmowach z innymi firmami. Warto jednak unikać budowania wrażenia, że inne oferty są bardziej interesujące, a aplikacja na stanowisko, o które się staramy, ma jedynie charakter zabezpieczenia.
Więcej porad znajdziesz na stronie: https://porady.pracuj.pl
Zobacz także
Zdjęcie w CV – o czym musisz pamiętać?
17 stycznia 2023
Szukasz dla siebie atrakcyjnej pracy? Zanim rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przekonać go do swojej kandydatury atrakcyjnym CV. Ważnym jego elementem jest również zdjęcie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!
Praktyki studenckie–w jaki sposób pomagają w budowaniu kariery?
5 stycznia 2023
Wybór praktyk studenckich nie może być przypadkowy, chociaż wielu studentów nie przywiązuje do tej kwestii większej wagi. Tymczasem mogą one być kluczowym etapem w budowaniu kariery, stając się świetną okazją do wypracowania nowych umiejętności i zawarcia pierwszych zawodowych kontaktów
Często spotykane błędy w szukaniu pracy
19 grudnia 2022
Szukasz pracy już od kilku tygodni i wciąż nie widzisz żadnych efektów? Być może nieświadomie popełniasz błędy, które znacznie utrudniają Ci znalezienie satysfakcjonującej posady. Zmień swoje podejście do poszukiwania zatrudnienia, dzięki czemu szybko zdobędziesz wymarzoną pracę.
Jakie pytania warto zadać rekruterowi?
26 sierpnia 2022
Ubiegasz się o wymarzoną posadę i czeka Cię rozmowa rekrutacyjna? Pamiętaj, że możesz ją wykorzystać także do zadawania pytań rekruterowi. To świetna okazja, aby nieco bliżej poznać daną firmę i dowiedzieć się, jak mogą wyglądać ścieżki Twojej kariery.
CV Studenta – jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?
23 czerwca 2021
Skończyłeś szkołę lub studia i stanąłeś przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy? Zapewne będziesz musiał napisać CV bez doświadczenia, którym przekonasz pracodawcę do swojej osoby.
Jak zorganizować swoją pracę, żeby była efektywna?
5 maja 2020
Poznajcie kilka zasad które zwiększą efektywność Waszej pracy gdy wykonujecie ją zdalnie. Co robić by pracowało nam się lepiej?
Wykorzystaj LINKEDIN do wspierania kariery.
21 stycznia 2020
Jak budować markę osobistą? Czy LinkedIn faktycznie przydaje się do rozkręcenia swojej kariery? Zapraszamy do lektury poradnika.
Pracowity jak student
24 kwietnia 2019
Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Warto zaznaczyć, że większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym.
O tym jak kształtować swoje przekonania by mieć więcej motywacji do działania – webinar.
12 lutego 2019
Zapraszamy na darmowy webinar który poprowadzi Twórca największego w Polsce kanału na YouTube o rozwoju osobistym (Rozwojowiec) - Damian Redmer